,,Od zielonej gałązki do wielobarwnej tyczki” – Spotkanie z Folklorem Krakowskim 2023

Tegoroczna uroczystość z cyklu Spotkanie z Folklorem Krakowskim odbyła się 31 marca. Gośćmi spotkania były Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Balina na czele z Przewodniczącą Panią Martą Pstraś. Przybyły również Panie Cecylia Kania, Danuta Malczyk, Zofia Kania, Iwona Fudała, Joanna Kulig oraz Sołtys Michał Kłyk z małżonką.

Spotkanie rozpoczęło się powitaniem i przygotowaną przez Panią Annę Śliwę prezentacją multimedialną pt. „Od zielonej gałązki do wielobarwnej tyczki”, która wzbogaciła wiedzę dzieci o tradycję Świąt Wielkiej Nocy. Palma wielkanocna to symbol religijny – symbol wjazdu Jezusa do Jerozolimy. Często jest to również owoc artystycznych starań całych rodzin. Dzieci poznały historię palmy. Dowiedziały się z czego wykonywano ją kiedyś, a z czego wykonuje się ją obecnie, jak również jakie są wierzenia na jej temat.

Następnie Przedszkolaki zaprezentowały swoje umiejętności poprzez: taniec „krakowiak”, recytowanie wierszy, śpiewanie piosenek oraz inscenizację o tematyce świątecznych tradycji. Na zakończenie części artystycznej dzieci wręczyły gościom prezenty i złożyły świąteczne życzenia.  Następnie Panie z KGW z Balina zaprezentowały dzieciom jak wykonać tradycyjną palmę wielkanocną. Gospodynie jak co roku dały popis swoich kompetencji wokalnych, śpiewając pieśń wielkopostną. Gratulujemy!

Na zakończenie dzieci uczestniczyły w warsztatach z Paniami z KGW, wykonując palmy wielkanocne. Spotkanie pozwoliło Naszym wychowankom kultywować tradycje Świąt Wielkanocnych oraz krakowiaków zachodnich.

Anna Śliwa