Wycieczka do Klasztoru ojców Bernardynów w Alwerni

W ramach realizacji programu autorskiego „Przedszkolak Małym Ekologiem” w dniu 6.10.2022 grupa „Biedronek” uczestniczyła w wycieczce autokarowej do klasztoru Ojców Bernardynów w Alwerni.

Dzieci poznały spadkobierców myśli św. Franciszka – patrona ekologów na przykładzie Ojców Bernardynów z Alwerni. Podczas spotkania z ojcem Pio dzieci dowiedziały się o działalności współczesnych braci, poznały strój franciszkanina, usystematyzowały wiedzę nt. św. Franciszka – patrona ekologów: główne epizody z jego życia i działalności oraz postawa szacunku wobec człowieka i przyrody. Podczas wycieczki dzieci zwiedziły klasztor, oglądały obrazy poświęcone świętemu oraz wysłuchały historii o uwolnionych gołębiach pod pomnikiem św. Franciszka z chłopcem.

Nasz przewodnik pokazał dzieciom cenne zabytki i wyjątkowe miejsca na terenie klasztoru m. in.: Kościół p.w. Stygmatów św. Franciszka z Asyżu wraz z kaplicą i mieszczącym się w niej obrazem Pana Jezusa „Ecce Homo” z XV w.

Po zwiedzeniu klasztoru zostaliśmy zaproszeni do klasztornej jadalni, gdzie zjedliśmy drugie śniadanie i słodką niespodziankę. W drodze powrotnej do autokaru, korzystając z pięknej pogody, w pobliskim parku przyklasztornym dzieci obserwowały kasztanowce oraz olbrzymie lipy będące pomnikami przyrody. Rozpoznawały też inne gatunki drzew oraz zbierały jesienne liście i kasztany, które po powrocie do przedszkola umieściliśmy w kąciku przyrody.

Dziękujemy serdecznie o. Pio za poświęcony czas oraz zaangażowanie, z jakim opowiadał dzieciom o naszym patronie i cennych zabytkach klasztoru.

Przejazd autokarem został opłacony ze środków Powiatu Chrzanowskiego.

Kierownik wycieczki

Alicja Szlachcic