Wycieczka “Biedronek” na górę Wionek

21.10.2020 r. grupa „Biedronek” zrealizowała jedną z wielu wypraw pieszych wpisanych w program autorski  „Przedszkolak Małym Ekologiem”.

W  jesienny, mglisty poranek wyruszyliśmy w kierunku góry „Wionek”. Wszyscy założyliśmy maseczki na czas marszu ulicami Balina. Kiedy weszliśmy w strefę ul. Uroczej poza domami, oddychaliśmy pełną piersią. Oglądaliśmy: pola obsiane oziminą, zagajniki liściaste i iglaste, samosiejki rosnące  w wielu miejscach, połacie przekwitłych nawłoci  oraz suchych traw. Podziwialiśmy przepiękny widok: roślinność  w jesiennych kolorach. Idąc, staraliśmy się nasłuchiwać odgłosów przyrody, którą zagłuszały huki z autostrady. Dzieci zauważyły w kilku miejscach rozrzucone śmieci, co posłużyło do rozmowy o obowiązku ochrony przyrody i właściwym zachowaniu oraz zagospodarowaniu odpadów przez człowieka. Kiedy doszliśmy na szczyt, mogliśmy obserwować panoramę: Babiej Góry, ośnieżonego  pasma Tatr, Składowiska Odpadów, Elektrowni  w Jaworznie, Klasztoru w Trzebini, domów w Balinie i Luszowicach oraz  lasów.

Około godziny jedenastej wyszło słońce i ukazało świat w jeszcze piękniejszych  kolorach. Dzieci chłonęły przyrodę wszystkimi zmysłami, dotykały, oglądały i wąchały. Cieszyły się swobodną zabawą na polanie i obserwacją kierowaną w lesie. Rozróżniały drzewa  oraz je nazywały, zbierały owoce i  rośliny do kącika przyrody. Obserwowały żuka gnojowego, czerwone owoce na krzaku dzikiej róży itd. Kiedy wyszliśmy z lasu, ujrzeliśmy zagrodę Pana Zbyszka Skorupki a w nim kaczki, gęsi, kury i kozy, które podeszły do nas bardzo blisko. Jak to dobrze, że mieszkamy na wsi. W tym trudnym czasie jeszcze bardziej zdajemy sobie z tego sprawę. Zapytajcie swoje dziecko o to, co widziało?, jakie drzewa oglądało w naturalnym środowisku?, co je zaciekawiło?. Zabierzcie Rodzinę  na podobną wyprawę – zachęcam serdecznie!

Udana wycieczka, cele zrealizowane!

Zapraszam do obejrzenia fotoreportażu wykonanego przez Panią Bogusławę Romańską.

Jolanta Głowacz