Wycieczka Biedroneczek do Doliny Żabnika

Grupa przedszkolaków z Panią Dyrektor, nauczycielem i leśniczym stoją na tle rezerwatu przyrody.Dnia 23.09.2020r w ramach realizacji programu edukacji ekologicznej” Przedszkolak Małym Ekologiem”, dzieci z grupy ,,Biedronek’’ uczestniczyły w wycieczce autokarowej  do Rezerwatu Przyrody „Dolina Żabnika”.

Rezerwat położony jest we wschodniej części Jaworzna w dzielnicy Ciężkowice. Zajmuje powierzchnię 42, 32 ha, obejmując całą dolinę potoku Żabnik. To jeden z najpiękniejszych krajobrazowo zakątków naszego regionu. Na terenie rezerwatu możemy zaobserwować rzadkie i zagrożone rośliny torfowiskowe, szuwarowe i wodne, z których kilkadziesiąt jest prawnie chronionych oraz bogatą i zróżnicowaną faunę obejmującą 100 gatunków, w tym 44 chronione prawem. Dlatego też przyroda tego rezerwatu należy do unikatowej w skali całego regionu.

Naszym przewodnikiem po ścieżkach rezerwatu był Pan Jerzy Siewiorek – leśniczy Leśnictwa Szczakowa, a zarazem przyjaciel naszego przedszkola. Dzieci dowiedziały się, jak należy zachowywać się w rezerwacie przyrody i z zaciekawieniem słuchały opowiadań pana Leśniczego o napotkanych roślinach i zwierzętach. W zakolu potoku „Żabnik” przedszkolaki w niezwykłym skupieniu obserwowały zachowanie rodziny kaczek krzyżówek z młodymi. Pan Jerzy uczył nasze ,,Biedroneczki”,
jak rozpoznawać różne gatunki drzew iglastych i liściastych. Spacerując leśnymi ścieżkami, dzieci mogły wsłuchiwać się w śpiew ptaków oraz podziwiać piękno przyrody: mchy, porosty, krzewinki jagód, byliny poziomek i ukryte pod ściółką grzyby, będące zwiastunami rozpoczynającej się jesieni.

Dziękujemy Panu Leśniczemu Jerzemu Siewiorkowi za udzielenie cennej lekcji naszym wychowankom, która wzbogaciła ich wiedzę ekologiczno – przyrodniczą. Spacer w towarzystwie Przyjaciela naszego przedszkola sprawił  wiele radości uczestnikom wycieczki i na długo pozostanie w ich pamięci.
Dziękujemy naszej pani Dyrektor Jolancie Głowacz za opiekę podczas wycieczki i wykonywanie zdjęć. Zapraszamy do fotoreportażu. Dziękujemy Starostwu Powiatowemu w Chrzanowie za ufundowanie przejazdu autokarem.

Alicja Szlachcic