1 2 3 4

Wycieczka do Alwerni

Cannot find do_galerii/2016_2017/wycieczka_alwernia folder inside /var/www/vhosts/przedszkolebalin.jaw.pl/httpdocs/images/sampledata/do_galerii/2016_2017/wycieczka_alwernia/ folder.
Admiror Gallery: 4.5.0
Server OS:Apache
Client OS:Unknown
PHP:5.6.40

Wycieczka do Alwerni

W dniu 11 października nasze przedszkolaki z grupy „Biedronek” i „Jeżyków” uczestniczyły w wycieczce autokarowej do klasztoru o. Bernardynów w Alwerni, który w tym roku obchodził uroczysty jubileusz 400 – lecia istnienia.

Naszym przewodnikiem był gwardian i proboszcz parafii o. Bolesław Opaliński, który ukazał nam cenne zabytki i wyjątkowe miejsca na terenie klasztoru m. in.: zakrystię z zabytkowymi naczyniami liturgicznymi (monstrancja, kielichy), szatami liturgicznymi (200 - letnie ornaty wyszywane złotą nicią), portretami fundatora konwentu Krzysztofa Korycińskiego i jego rodziny oraz relikwiami św. Franciszka, św. Antoniego i Krzyża Świętego, a także bibliotekę klasztorną z kolekcją ksiąg z XVII w. Na piętrze klasztoru mogliśmy podziwiać cudowne malowidła z wierszami pisanymi łaciną pochodzące z XVII w., odkryte przez konserwatorów podczas odbudowy klasztoru po pożarze w 2011 r. Najcenniejszym zabytkiem kościoła p.w. Stygmatów św. Franciszka z Asyżu jest XV w. obraz Pana Jezusa ECCE HOMO. Po zwiedzeniu klasztoru o. Bolesław zaprosił dzieci do auli na pokaz filmu przedstawiający pożar i odbudowę kościoła oraz klasztoru. Podkładem muzycznym do filmu był poruszający serca utwór „Obudź nadzieję” autorstwa znanego nam Adama Szafrańca.

Dziękujemy o. gwardianowi Bolesławowi Opalińskiemu za niezapomniany spacer po skarbnicy historii kultury, jakim niewątpliwie jest kościół i klasztor w Alwerni.

Alicja Szlachcic

Zapisz

Copyright © 2021 Przedszkole Samorządowe im. św. Franciszka - patrona ekologów w Balinie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.