1 2 3 4

Jesienna wycieczka „Jeżyków” do Rezerwatu Przyrody „Dolina Żabnika” w Ciężkowicach

Cannot find do_galerii/2017-2018/jezyki/zabnik folder inside /var/www/vhosts/przedszkolebalin.jaw.pl/httpdocs/images/sampledata/do_galerii/2017-2018/jezyki/zabnik/ folder.
Admiror Gallery: 4.5.0
Server OS:Apache
Client OS:Unknown
PHP:5.6.40

Dnia 25.10.2017r w ramach realizacji programu edukacji ekologicznej” Przedszkolak Małym Ekologiem”, grupa  „Jeżyki” odbyły wycieczkę  do Rezerwatu Przyrody „Dolina Żabnika”. Rezerwat  położony jest we wschodniej części Jaworzna  w dzielnicy Ciężkowice. Zajmuje powierzchnię 42,32 ha, obejmując całą dolinę potoku Żabnik.


Po rezerwacie oprowadzał nas Przyjaciel Przedszkola - pan  Jerzy Siewiorek Leśniczy Leśnictwa Szczakowa.

Przedszkolaki dowiedziały się jak należy zachowywać się w rezerwacie przyrody i z zaciekawieniem słuchały opowiadań  Leśniczego na temat otaczającej fauny i flory. W naturalnym środowisku leśnym dzieci poszerzały wiedzę na temat lasu. Obserwowały rezerwat jesienią, zobaczyły :ciekawą  i unikatową galasówkę domek na liściu dębu dla owadów, czeczotę na pniu brzozy,  która  powstaje na skutek chorobowych zmian wynikających z działania grzybów i bakterii powodujących miejscowe zniekształcenia pnia, spotkaliśmy także paprocie:orlicę pospolitą i narecznicę samczą, podziwiały: mchy, porosty, krzewinki jagód , byliny poziomek ,muchomory, borowiki, podgrzybki, gąski zielone.  Nauczyliśmy się rozpoznawać drzewa : dęby czerwone od dębów szypułkowych  oraz  klony po ich liściach.
W zakolu potoku „Żabnik” zobaczyliśmy rodzinę kaczek krzyżówek z młodymi, które towarzyszyły nam podczas wędrówki wzdłuż potoku. Wędrując po rezerwacie pamiętaliśmy o przestrzeganiu zasad obowiązujących w tym pięknym miejscu.
Dziękujemy Panu Leśniczemu Jerzemu Siewiorkowi za poświęcony czas, wspólny spacer po leśnych ścieżkach, który był okazją do zdobywania  nowej  wiedzy ekologiczno-przyrodniczej i sprawił  wiele radości przedszkolakom.
Dziękujemy naszej pani Dyrektor Jolancie Głowacz za opiekę podczas wycieczki i wykonywanie zdjęć . Zapraszamy do fotoreportażu.
Dziękujemy Starostwu Powiatowemu w Chrzanowie i Radzie Rodziców Przedszkola za ufundowanie przejazdu do Rezerwatu.


                                                                                        Bogumiła Matysik

 

Copyright © 2021 Przedszkole Samorządowe im. św. Franciszka - patrona ekologów w Balinie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.