Ramię w ramię z Mikołajem

Odwiedziło nas :

01:12, 2018-10-21

Zadania dydaktyczno-wychowawcze w grupie Wiewiórki

Zadania dydaktyczno – wychowawcze na miesiąc październik w grupie „Wiewiórek”

Tematyka kompleksowa:

1. DARY JESIENI ( 01– 05.10.2018)

2. DBAMY O ZDROWIE (08 – 12.10.2017)

3. JESIENIĄ W PARKU I W LESIE (15 – 19.10.2017)

4. ZABAWY NA JESIENNE WIECZORY (22.10. – 26.10.2017)

5. RECYKLING  (29.11. – 31.10.2017)

Ogólne cele wychowawczo-dydaktyczne:

Rozróżnianie i nazywanie popularnych warzyw.
Kształtowanie umiejętności łączenia elementów w pary według wybranej cechy (rodzaj).
Rozróżnianie i nazywanie popularnych owoców.
Uświadomienie dzieciom, że grzyby dzielimy na jadalne i trujące.Poszerzenie wiedzy przyrodniczej o nazwy grzybów.
Kształtowanie umiejętności przeliczania elementów w zbiorze oraz określenia, w którym zbiorze jest mniej, więcej lub tyle samo.
Poszerzenie wiedzy przyrodniczej – rozpoznawanie liści i łączenie ich z odpowiednim owocem.
Zapoznanie dzieci z zasadami bezpiecznego zachowania w kuchni.
Promowanie zasad zdrowego żywienia.
Kształtowanie sprawności ruchowej oraz motoryki całego ciała.
Promowanie zasad zdrowego żywienia – uświadomienie jakie produkty warto jeść często.
Kształtowanie umiejętności współpracy w grupie
Uświadomienie dzieciom znaczenia ruchu w życiu człowieka.
 Wdrażanie do kształtowania umiejętności samodzielnego ubierania się.
Kształtowanie poczucia rytmu, wyobraźni muzycznej i ekspresji ruchowej.
Zapoznanie z pracą lekarza , przełamywanie lęku przed wizytą u lekarza i rozumienie konieczności przyjmowania leków w razie choroby.
Rozwijanie umiejętności matematycznych– porównywanie wielkości drzew, posługiwanie się określeniami: wysokie, niskie.
Zapoznanie dzieci z barwami podstawowymi i pochodnymi.
Rozwijanie kreatywności poprzez działania plastyczne.
Kształtowanie umiejętności interpretacji utworu muzycznego za pomocą ruchu.
Rozwijanie kreatywności dzieci w swobodnych działaniach.
Zachęcanie do aktywności ruchowej, zabaw na świeżym powietrzu oraz uprawiania sportu.
Rozwijanie zainteresowań przyrodniczych, poszanowania dla zwierząt.
Rozwijanie umiejętności uważnego słuchania.
Kształtowanie umiejętności współpracy i współdziałania. Wyrabianie odwagi i śmiałości.
Rozwijanie cierpliwość i koncentracji.
Rozwijanie zdolności improwizacyjnych (muzyka).
Wspomaganie prawidłowego rozwoju narządów artykulacyjnych i oddechowych.
Rozwijanie twórczego myślenia podczas rozwiązywania i wymyślania zagadek.
Wdrażanie do nawyku prawidłowej postawy we wszystkich sytuacjach i czynnościach dnia codziennego.
 Doskonalenie umiejętności dostrzegania zmian zachodzących w przyrodzie.

EDUKACJA EKOLOGICZNA :
Codzienne EKO – SPACERY. Budzenie zainteresowań otaczającą przyrodą i nabywanie opiekuńczego stosunku do świata roślin i zwierząt. Obserwowanie zmian zachodzących w pogodzie jesienią. Dary jesieni z ogrodu i sadu.

Recykling :
pojęcie makulatura, rozpoznaje symbol recyklingu, dowiaduje się o konkursie zbiórki makulatury i puszek, potrafi segregować śmieci, wie że należy używać siatek wielokrotnego użycia nie reklamówek, wie jak przebiega recykling ze złomu, produkcja papieru itp
Św. Franciszek:
budzenie zainteresowania postacią i epizodami z życia patrona ekologów, wyjaśnienie pojęcia ekolog i dlaczego św. Franciszek jest patronem ekologów : Apel o św. Franciszku w Przedszkolu (II tydzień października).
Wydarzenia:
Uroczystość Przedszkolna z okazji „ Dnia Edukacji Narodowej” – około 14.10.2018r.  ;
Teatrzyk:
„ Naturalnie, zdrowo” - 05.10.2018r. ; Teatrzyk: „Tańczące smyczki” - 31.10.2018r.

Zajęcia otwarte w gr. Wiewiórek